Tie latviešu virsnieki, kuri dienēja tepat Baltijā, 1905. gadā nonāca neapskaužamā situācijā. No vienas puses, pienākums lika pildīt pavēles un piedalīties nemieru apspiešanā, bet, no otras - revolucionārajos notikumos bija iesaistīti viņu tuvinieki, novadnieki un paziņas. Karaspēks šeit piedalījās pretdarbībā revolūcijas norisēm jau kopš to sākuma - 1905. gada 12.-13. janvāra, kad, Rīgā sākoties ģenerālstreikam, ar karaspēka palīdzību tika uzturēta kārtība pilsētā, bet Rīgas unteroficieru mācību bataljona 2. rota atklāja uguni uz demonstrācijas dalībniekiem Daugavmalā. Visa gada laikā karaspēks regulāri piedalījās kārtības uzturēšanā pilsētās un laukos, bet 1905. gada novembrī un decembrī vienības pat tika iesaistītas īstā kaujasdarbībā ar bruņotu kaujinieku grupām.
Kapteinis Bušs pret nemierniekiem
Izteiksmīga bija situācija Kurzemes guberņas gubernatora rezidences un galveno iestāžu pilsētā Jelgavā. Samērā lielajam vietējam garnizonam (divi kājnieku pulki) 1904. gada rudenī bija dota pavēle «ar nemierniekiem apieties saudzīgi un nekādā gadījumā nelietot ieročus», taču demonstrācijas ielās un streiku kustība uzņēmumos kļuva arvien stiprāka, turklāt jau kopš 1904. gada nogales karaspēka vienības «kārtības nodrošināšanai» laiku pa laikam tika izsūtītas ielās strādnieku demonstrāciju laikā. 1905. gada janvāra otrajā pusē tajā dienošo virsnieku latviešu skaita ziņā visbagātākā armijas vienība - 114. kājnieku pulka 8. rota kapteiņa latvieša Jāņa Buša vadībā ‒ saskaņā ar oficiālo pulka vēsturi tika nosūtīta nestreikojošo strādnieku apsardzībai no streikotāju agresijas. Rotai «bez sevišķām pūlēm izdevās nemierniekus izklīdināt un daudzus arestēt. Pie arestētiem atrada ieročus un proklamācijas». Taču ap plkst. 16.00 tajā pašā dienā milzīgs pūlis sapulcējās pilsētas Tirgus laukumā, un pilsētas garnizona priekšnieks deva pavēli Buša rotai «sapulcējušos padzīt»; pulka vēstures aprakstā lietotajā valodā - Bušs devis pavēli «sist šauteņu resgaļiem» (laidēm; v priklady!), ko karavīri arī darījuši, 15 minūšu laikā pavēli izpildot. Turklāt darījuši to ļoti enerģiski, ko apliecinājis fakts, ka Tirgus laukumā atrastas septiņas «nolauztas laides». Kapteinim Bušam par to pilsētas revolucionārā komiteja it kā piespriedusi nāvessodu, kas gan palika neizpildīts.
Pēc 17. oktobra manifesta, kurā cars būtiski liberalizēja iekārtu, revolūcijas kustība īpaši aktivizējās, un arī Jelgavā, Medema villā Ezera ielā, katru dienu notikuši trokšņaini mītiņi. Lai «pūli atturētu no varas darbiem», Medema dārzā pastāvīgi turētas kaujas gatavībā viena vai divas 114. pulka rotas. Pēc tam, kad revolucionāri nošāva vairākus cilvēkus, apvainojot viņus «nodevībā» un nepaklausībā streiku organizatoriem, karaspēks pastāvīgi iesaistījās kārtības uzturēšanā ielās. Nākamajā mēnesī, pilsētā izplatoties baumām par 28. novembrī gaidāmo kaujinieku uzbrukumu valsts iestādēm un karaspēka noliktavām, 114. pulka noliktavā šautenēm tika izņemti aizslēgi, tās pārvietotas uz citām telpām, kājnieki un jātnieki patrulēja ielās, pārbaudot un kratot visus iebraucējus pilsētā.
Tomēr 28. novembra pēcpusdienā Lielās un Pasta ielas krustojumā sapulcējās liels cilvēku pūlis, un to izklīdināt atkal uzdeva kapteinim Jānim Bušam ar rotu, taču «izklīdinātais pūlis par jaunu salasījās un devās uz Pils ielu. Pretim Pēterpils viesnīcai pūlis sadūrās ar kazaku patruļu. No pūļa atskanēja vairāki šāvieni. Kazaku komandiera zirgs paklupa un nosvieda jātnieku. Pūlis metās tam virsū. Lai glābtu komandieri, kazaki atklāja uguni. Arī revolucionāri atbildēja ar šāvieniem. Sadursmes vietā piesteidzās kapteinis Bušs ar savu rotu un pavēlēja šaut pūlī un tuvākajās mājās. Pūlis izklīda, pamezdams septiņus nošautus un trīs smagi ievainotus». Interesanti, ka 1. decembrī Jelgavas laikrakstā Spēks tika kritiski atstāstīts minētais notikums, vainojot Bušu un viņa komandēto karavīru grupu «kāda nama un vairāku arestēto, starp citiem arī mākslinieka, apšaudīšanā». Par neslavas celšanu Bušs vērsās tiesā pret redaktoru Konstantīnu Hiršu, kuram Jelgavas apgabaltiesa 1906. gada septembrī piesprieda 300 rubļu naudas sodu vai divus mēnešus cietumā.
Tā paša Jelgavā izvietotā 114. kājnieku pulka kapteinis Juris Tīdens kā 7. rotas komandieris 1905. gadā vairākkārt tika komandēts uz Liepāju un Ventspili «sadarbībai ar civiliestādēm» ‒ faktiski, kā divdesmitajos gados Latvijas pensijas saņemšanai nepieciešamajā dienesta sarakstā ierakstīja pats bijušais Krievijas armijas pulkvedis, «palīdzēt apspiest nemierus». Visu 1905. gadu 114. pulka vienības pastāvīgi un tieši bija iesaistītas nemieru apspiešanā dažādās vietās Kurzemē un Zemgalē (arī Tukumā, Aizputē un apkārtējās muižās, Dundagā, Ugālē, Stendē, Popē u. c.). Vasarā Liepājā pulka vienības palīdzēja apspiest gan cietumā ieslodzīto sacelšanās mēģinājumu (1. rota 7. jūnijā), gan arī Kara ostā izvietotās Kara flotes matrožu nemierus, turklāt Tīdena 7. rota un tās komandieris īpaši minēts 1913. gadā izdotajā pulka vēsturē.
«Zemes nomierināšana»
Ieraksti par dalību nemieru apspiešanā parādās gandrīz visu to latviešu tautības virsnieku dienesta dokumentos, kuri nebija nosūtīti piedalīties Krievijas‒Japānas karā un palika garnizonos Latvijā. 114. pulka podporučiks Fricis Slāģis no 1905. gada 7. jūnija līdz 9. augustam atradās Liepājā «sadarbībai ar civiliestādēm», bet pēc tam saistībā ar 21. armijas korpusa mobilizāciju līdz karalaika sastāvam (arī saistībā ar Krievijas‒Japānas kara notikumiem) tika komandēts uz 132. kājnieku pulku Kijivā, kura sastāvā tā paša gada septembrī-novembrī atradās nemieru apņemtajā Baku Aizkaukāzā (savā pulkā Jelgavā atgriezās 1906. gada jūnijā). Jelgavas garnizona 180. kājnieku pulka podporučiks Ģederts Teodors Biernis 1905. gada martā tika iesaukts no rezerves un jau jūnijā nosūtīts karot pret Japānu, taču starplaikā, no 23. marta līdz 24. aprīlim, pēc Jelgavas garnizona priekšnieka pavēles savas apakšvienības sastāvā bija komandējumā Tukumā (Kurzemes guberņas gubernatora jeb policijas iestāžu rīcībā), no 24. aprīļa līdz 9. maijam ‒ Dundagas muižā (kara apgabala priekšnieka rīcībā), bet no 9. maija līdz 1. jūnijam ‒ Ventspilī, acīmredzot kārtības nodrošināšanai. Savukārt Rīgā novietotā 116. kājnieku pulka kapteinis Frīdrihs Grants, kurš tikko bija atgriezies no ilgstoša vairāku gadu komandējuma Kaukāza kara apgabala karaspēka pavēlnieka rīcībā, 1905. gada augustā un septembrī ar savu rotu tika komandēts uz Ogres staciju un Lielvārdes muižu «nemieru nepieļaušanai» jeb novēršanai.
Arī Daugavpils garnizona vienības, kuras 1906. gadā bija atbraukušas no Japānas kara, paspēja piedalīties revolūcijas atskaņu izraisītajās norisēs, piemēram, 97. kājnieku pulka rotas komandieris kapteinis Jānis Krastiņš no 1907. gada oktobra līdz 1908. gada februārim pulka sastāvā «ar civilajām varas iestādēm» atradās komandējumā Piebaltijas apgabalā jeb zemē (Pribaltijskij kraj) Cēsīs «zemes nomierināšanai» (dlja usmirenija kraja), par ko 1908. gada martā viņam tika piešķirts naudas pabalsts. Citadelē izvietotajā Rīgas unteroficieru mācību bataljonā, kura 2. rota tās komandiera kapteiņa Nikolaja Jordanska vadībā 1905. gada 13. janvārī atklāja šauteņu uguni pret demonstrācijas dalībniekiem Daugavmalā, nogalinot vairākus desmitus demonstrantu, līdz 1906. gada oktobrim dienēja štābkapteinis Jukums Vācietis (šajā pakāpē no 1905. gada septembra) un kapteinis Jānis Mežmals (no 2. Kauņas cietokšņa kājnieku pulka pārvietots uz rotu kā tās komandieris tikai 1905. gada augustā, jaunajā dienesta vietā Rīgā Mežmals ieradās 2. oktobrī). Latvieši bija arī bataljona ierindas karavīri, kuri piedalījās akcijā Daugavmalā 1905. gada 13. janvārī, piemēram, 2. rotas zaldāts Fricis Miķelsons.
Tuvinieki - revolucionāri
Spilgtu liecību par situāciju Skrīveros un Rīgā revolūcijas laikā atstājis Rūdolfs Bangerskis, kurš 1905. gada novembrī kā virsnieks no kara ar Japānu Tālajos Austrumos atgriezās Latvijā. Viņš, neapbruņots virsnieks, dzīvoja revolūcijas un soda ekspedīciju vajāšanu apņemtajos Skrīveros, bet par to pārsteigtajiem krievu virsniekiem skaidrojis, ka «revolucionāri tomēr ir tik apzinīgi, ka nevienu bez iemesla neaizskar un ka neapzinās kaut ko ļaunu kādam nodarījis».
Satraukumu Bangerskim gan sagādājis viņa jaunākais brālis - Rīgas ormanis, kurš pat uzstājies ar runu kādā mītiņā, stāvot uz lielgabala lafetes. Savukārt Rīgas unteroficieru mācību bataljona štābkapteinis Jukums Vācietis bija spiests izmantot savu virsnieka stāvokli, lai «ar grūtībām» panāktu par revolucionāro darbību (uzstāšanos dzelzceļa strādnieku sapulcē Tukumā) apcietinātā brāļa atbrīvošanu. Voldemārs Ozols atcerējās, ka 1907. gadā pēc Viļņas junkurskolas beigšanas ieradies Rīgā atvaļinājumā pirms došanās uz dienesta vietu elitārā grenadieru pulkā Tverā un kopā ar ģimeni viņam bijis jāiesaistās mēģinājumos panākt par sociāldemokrātisku darbību arestētā jaunākā brāļa Pētera atbrīvošanu (vēlākais Latvijas armijas pulkvedis-leitnants).
Grodņā dienošā kapteiņa Teodora Viļķera (vēlākā pulkveža ‒ dzejnieka Ceroņa) jaunākais brālis Kārlis bija viens no vadošajiem sociāldemokrātu partijas darbiniekiem Zemgalē un Vircavas pagastā 1905. gada revolūcijas laikā (viņš arī dzejnieks Zvanpūtis un aktīvs Jaunās strāvas kustības dalībnieks līdz 1897. gadam, kad tika apcietināts, atradās policijas uzraudzībā, karā pret Japānu mobilizēts un kaujās kontuzēts). Viņš bija spiests bēgt uz Sibīriju, kur 1911. gadā Kamčatkā gāja bojā, nogrimstot zvejas kuģim.
Viens no leģendārākajiem latviešu revolucionāriem bija Jānis Žāklis (segvārds «Mērnieks», pazīstams kā Pēteris Krāsotājs jeb Peter the Painter) viņa tēvabrālis ‒ kapteinis (no 1914. gada janvāra apakšpulkvedis) Juris Žāklis daļēji finansēja jaunekļa mācības vācu klasiskajā ģimnāzijā Kuldīgā, būtībā pie viņa Bobruiskā no 1903. gada Jānis slēpās no policijas līdz pat arestam 1904. gadā. Revolūcijas laikā un pēc tam Jānis Žāklis kļuva par vienu no redzamākajiem Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas kaujas organizācijas (faktiski - terorisma) operāciju plānotājiem un īstenotājiem Latvijā un pēc tam Anglijā. Šie un daudzi citi piemēri diezgan labi ilustrē to, ka Krievijas varas iestādes praktiski nekā vai gandrīz nekā nevērsās pret revolūcijas aktīvo dalībnieku tuviniekiem, kuri atradās civilajā vai militārajā dienestā, un nevajāja viņus.
Ir liecības par citu latviešu tautības virsnieku līdzjušanu represētajiem, piemēram, 1905. gada decembra beigās Tukumā tika apcietināti vairāki sabiedrībā pazīstami latvieši un ebreji un līdz janvāra beigām paturēti kā ķīlnieki, lai novērstu atkārtotus bruņotu kaujinieku uzbrukumus karaspēkam un policijai. Skolotājs Andrejs Zvaigzne atcerējās, kā sargzaldāts kādu dienu paziņojis, ka ar viņu vēlas runāt kāds flotes virsnieks. Ievests par aresta telpām pārvērstā Tukuma Viesīgās biedrības nama bufetes telpās, viņš, būdams patīkami pārsteigts, ieraudzījis savu bijušo skolnieku, jūras praporščiku un rezerves virsnieku Andreju Lonfeldu, kurš tikko bija atgriezies dzimtenē no japāņu gūsta un atnācis viņu apciemot. Zvaigzne bija pārliecināts, ka tiek izsaukts uz pratināšanu. Šis notikums liecina arī par virsnieka statusa uztveri sabiedrībā un armijā ‒ apmeklētāju virsnieka formā apsargi nekavējoties ielaida pie ķīlniekiem vai faktiski apcietinātajiem.
Soda ekspedīcijas nodarītie postījumi Talsos. Nemiernieku nopostītā Mazstraupes muiža.