Ievadbilde

No dragūniem līdz reindžeriem

Klausīties raksta audio versiju:

 

Ik gadu oktobra beigās kara vēstures cienītāji no daudzām valstīm sabrauc nelielā Beļģijas pilsētiņā Sinē netālu no Namīras, kur norisinās Eiropā lielākais militāras tematikas senlietu kolekcionāru saiets. Šogad šis pasākums notiek 29. oktobrī, tādēļ arī interesenti no Latvijas vēl var paspēt saposties ceļam.

Nacistiskās Vācijas militāro galvassegu veikaliņš - no vienkāršas bruņucepures līdz Luftwaffe virsnieka cepurei.

Ja ir gadījies apmeklēt senlietu tirdziņu Ikšķilē vai vairāk militārai tematikai veltīto tirgu, kas ik gadu augustā Igaunijas pilsētā Valgā notiek militārās vēstures festivāla laikā, tad ziniet - tie ir sīki un niecīgi uz Sinē gadatirgus fona. Sinē Expo izstāžu komplekss izmēru ziņā atgādina mūsu pašu Ķīpsalas izstāžu zāli, un pasākuma dienā abas halles ir pilnas ar galdiem, uz kuriem tirgotāji un kolekcionāri izlikuši savas preces. Pēdējās izstādēs piedalījās apmēram 600 tirgotāju un vairāk nekā 12 000 apmeklētāju.
Ja Latvijā līdzīgos pasākumos lielākoties redzamas vien vēstures liecības un kopijas, kas saistītas ar Otro pasaules karu, Sinē sortiments ir daudz plašāks. Te ir arī Pirmā pasaules kara mantas, kaut kas no Vjetnamas kara un dažādu armiju mūsdienu krājumiem, piemēram, Francijas bruņoto spēku sausās pārtikas pakas, kurās, starp citu, ir iekļauta zoss pastēte. Uniformas, apbalvojumi, zobeni, durkļi, karogi, šaujamieroču kopijas - tas viss izstādē ir atrodams plašā izvēlē. Kā arī vēl visādi dīvaini eksponāti, ko citur būs grūti atrast, piemēram, Otrā pasaules kara amerikāņu karavīriem paredzētais kāju dezinfekcijas līdzeklis, 1945. gadā ražotas ASV cigarešu paciņas (20-30 eiro gabalā), sanitārās paketes, dzēriena blašķes un pat faustpatronas kopijas. Protams, arī alvas zaldātiņu kolekcijas un visdažādākā literatūra par kara tematiku.

Visvisādi sīkumi: durkļi, patronu čaulītes, bruņucepures un plāksne, kas varētu greznot Ādolfa Hitlera vārdā nosauktu laukumu.
Dažādu vācu karaspēka vienību uniformu uzšuves, tostarp arī Kurzemes grupējumam domāta.

Kolekcionāri uz izstādi sabrauc no dažādām Eiropas valstīm, tādēļ nav brīnums, ka arī eksponātu izcelsme ir dažāda. Atšķirībā no Latvijas, kur pieejams gandrīz tikai hitleriskās Vācijas un padomju militārais mantojums, Sinē izstādes ģeogrāfija ir plašāka. Padomju lietu te ir diezgan maz, jo rietumvalstu kolekcionāru aprindās pēc tām nav liela pieprasījuma, toties milzu apjomos redzami ar trešo reihu saistīti artefakti, sākot no Hitlera portretiem un krūšutēliem un beidzot ar esesiešu uniformu kopijām un vērmahta bruņucepurēm. Jāteic, ka dažādu galvassegu te ir lērums: gan bruņucepures, gan vācu virsnieku cepures, gan amerikāņu un angļu karavīru ķiveres, gan pat Pirmā pasaules kara laiku vācu pickelhaube aizsargcepures. Kaut gan oficiāli ir noteikts, ka tirgot drīkst tikai tādas ar nacistu simboliku rotātas preces, kurām ir vēsturiska vērtība, tā vien šķiet, ka uz šo noteikumu skatās caur pirkstiem. Ir diezgan grūti iedomāties, kāda vēsturiska vērtība varētu būt, piemēram, mūsdienās ražotai reiha drošības pārvaldes šefa Reinharda Heidriha saliekamai figūriņai, kas maksā 200 eiro, taču tāda te pirms dažiem gadiem patiešām bija nopērkama. Daudz ir amerikāņu, britu un franču militārās vēstures liecību, kas Latvijā vispār nav atrodamas. Te patiešām ir viss, sākot no XIX gadsimta dragūnu zobena un beidzot ar Vjetnamas kara laiku amerikāņu reindžera uniformu.

Otrā pasaules kara laika kāju dezinfekcijas pulveris no ASV armijas krājumiem.
Senāku laiku mantojums - dažādu tipu zobeni un špagas.

Savā ziņā Sinē izstāde ir tāds kā kara muzeja un milzīga krāmu tirgus hibrīds, kurā var uzdurties pat tādām mantām, par kurām liekas - nu, kam gan kaut kas tāds varētu būt vajadzīgs? Taču kolekcionāri ir īpatnēji ļaudis ar īpašu gaumi. Katrā ziņā, ja jūs interesē kara vēsture, reizi mūžā uz šo pasākumu ir vērts aizbraukt.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par saturu atbild Žurnālu izdevniecība Lilita