Ievadbilde

Storm Shadow raķete

Klausīties raksta audio versiju:

 

Tālas darbības raķeti Storm Shadow/SCALP-EG ražo Francijā bāzētā MBDA Systems kompānija Apvienotās Karalistes un Francijas bruņoto spēku vajadzībām. Tās konstrukciju veidoja, par prototipu izmantojot MBDA Systems kompānijas ražoto Apache spārnoto raķeti, kas bija paredzēta lidlauku skrejceļu iznīcināšanai.
Storm Shadow spārnotā raķete ir paredzēta svarīgu stacionāru objektu iznīcināšanai, piemēram, uzbrukumiem aviācijas bāzēm, radaru iekārtām, sakaru mezgliem, transporta mezgliem un ostām. Tā var precīzi sasniegt mērķus jebkuros laikapstākļos gan dienā, gan naktī. Lielais darbības rādiuss un zemais lidojuma augstums apvienojumā ar zemskaņas ātrumu padara Storm Shadow spārnoto raķeti par pretgaisa aizsardzības sistēmu radariem grūti pamanāmu mērķi. Šī raķete atrodas arī Ēģiptes, Indijas, Itālijas, Grieķijas, Saūda Arābijas, Kataras, Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) un kopš 2023. gada pavasara arī Ukrainas Bruņoto spēku bruņojumā. AAE Gaisa spēkos šo raķeti dēvē par Black Shaheen.

Storm Shadow bruņojuma izstādē Lielbritānijā

Storm Shadow «klubiņš»

1997. gadā Lielbritānijas Aizsardzības ministrija noslēdza 1,13 miljardu eiro līgumu ar uzņēmumu MBDA Systems par tālas distances spārnotās raķetes Storm Shadow konstruēšanu un ražošanu. Programma paredzēja radīt ar konvencionālu kaujas galviņu bruņotu spārnoto raķeti britu gaisa spēkiem. Tajā pašā gadā līdzīgu līgumu noslēdza arī Francijas Galvenā bruņojuma pārvalde, lai izstrādātu šīs raķetes franču versiju SCALP-EG iznīcinātāju Mirage 2000D un Rafale apbruņošanai. Vēlāk Francija papildināja savu spārnoto raķešu arsenālu ar tās modifikācijām, kas bija pielāgotas palaišanai no Barracuda vai Scorpene klases zemūdenēm un FREMM klases daudzfunkcionālajām fregatēm. Attiecīgi šīm raķetēm ir daudz lielāks darbības rādiuss. No zemūdenēm palaistās raķetes spēj sasniegt mērķus 1000 km attālumā, bet no kuģiem palaistās spēj iznīcināt mērķus 1400 km attālumā.
1999. gada oktobrī arī Itālija pasūtīja Storm Shadow raķetes Itālijas gaisa spēku Tornado IDS iznīcinātāju-bumbvedēju apbruņošanai. Tajā pašā gadā arī Apvienotie Arābu Emirāti noslēdza līgumu ar MBDA System par savu Mirage 2000-9 iznīcinātāju apbruņošanu ar Storm Shadow raķetēm, bet gadu vēlāk «klubiņam» pievienojās arī Grieķija.

Raķete Storm Shadow ir paredzēta dažādu mērķu iznīcināšanai, ieskaitot labi nocietinātus bunkurus, jo tā spēj iztriekties cauri pat četrus piecus metrus biezam betona slānim

Konstrukcijas īpatnības

Raķete Storm Shadow ir paredzēta dažādu mērķu iznīcināšanai, ieskaitot labi nocietinātus bunkurus, jo tā spēj iztriekties cauri pat četrus piecus metrus biezam betona slānim. Šādu rezultātu ļauj sasniegt tandēma tipa kaujas galviņa. Proti, pirmais kaujas galviņas lādiņš caursit ārējo betona kārtu, ļaujot kaujas galviņas otrajam lielākajam lādiņam ietriekties dziļāk mērķī un detonēt tā iekšpusē.
Raķete ir aprīkota ar «izšauj un aizmirsti» tehnoloģiju un pilnībā autonomu vadību. Spārnotās raķetes vadības un navigācijas sistēma ir izstrādāta, izmantojot inerciālo navigāciju un globālās pozicionēšanas sistēmu (GPS), kas ļauj sekot apvidus reljefam, lidojot nelielā augstumā, lai labāk izvairītos no pretinieka pretgaisa aizsardzības sistēmām, precīzi kontrolētu raķetes lidojuma maršrutu un dotu triecienu mērķim. Raķete ir aprīkota arī ar pasīvo infrasarkano staru meklētāju, kas ļauj daudz precīzāk noteikt mērķi.
Raķetes garums ir 5,1 metrs, spārnu platums trīs metri, bet korpusa diametrs 0,48 metri. Tā sver 1300 kilogramu, un tās eksporta versijas darbības rādiuss pārsniedz 250 km. Franču un britu kara lidmašīnu pilotu rīcībā ir raķetes, kas spēj apšaudīt mērķus apmēram 500 km attālumā. Spārnoto raķeti darbina Turbomeca Microturbo TRI 60-30 turboreaktīvais dzinējs, kas spēj radīt 5,4 kiloņūtonu lielu vilcējspēku. Tas ļauj raķetei sasniegt maksimālo ātrumu līdz pat 1162 km/h. Francijas kara flotes rīcībā esošajām spārnotās raķetes variantiem lidojuma ātrums ir apmēram 800 km/h. Storm Shadow un SCALP-EG konstrukcija ir gandrīz identiska, izņemot dažas atšķirības, kā spārnotā raķete tiek integrēta kopā ar lidmašīnas sistēmām.

Izmantošana karadarbībā

Karadarbības apstākļos pirmās Storm Shadow spārnotās raķetes tika veiksmīgi izmantotas 2003. gadā, kad operācijas Telic laikā no britu Tornado GR4 lidmašīnām izšāva 27 spārnotās raķetes, kas bija mērķētas uz Irākas diktatora Sadama Huseina režīmam svarīgiem mērķiem, piemēram, armijas komandpunktiem un Irākas Informācijas ministrijai. Lai gan Storm Shadow tālā sniedzamība ļāva izšaut spārnotās raķetes diezgan lielā attālumā no mērķa, šī kaujas operācija nemaz nebija tik vienkārša, kā varētu domāt. Pirmajā kaujas lidojumā pret britu lidmašīnu pāra vadošo Panavia Tornado GR4 lidmašīnu tika mērķētas Irākas SA-2 pretgaisa aizsardzības sistēmas zenītraķetes, liekot abu lidmašīnu lidotājiem veikt izvairīšanās manevrus un izmantot pretpasākumus. Vienai no lidmašīnai pat nācās nomest papildu degvielas tvertnes, kas pēc tam apgrūtināja atgriešanos bāzē, jo bija augsts risks, ka vienkārši beigsies degviela.
Pirms uzbrukuma mērķi tika rūpīgi kartēti, lai nodrošinātu tandēma tipa kaujas galviņas eksploziju optimālā pozīcijā. Šādi bija iespējams panākt maksimālu spārnoto raķešu efektivitāti, vienlaikus samazinot blakus bojājumus. Eksperti, kuri klausījās CNN žurnālistu tiešās reportāžas uzlidojumu laikā, spēja atšķirt parastas aviobumbas eksplozijas skaņu no Storm Shadow trāpījuma, kas radīja sitienam līdzīgu dobju troksni.
Uzlidojuma radīto bojājumu novērtējuma fotogrāfijās izlūki konstatēja, ka Storm Shadow spārnotās raķetes ar dzelzsbetonu nocietinātos mērķus iznīcina, eksplodējot to iekšpusē, bet ārpusē bija redzams tikai raķetes trieciena ieejas caurums. Savukārt mērķi, kuriem bija trāpījušas parastas aviobumbas, bija pārvērsti drupās kopā ar apkārtējām ēkām. Tādēļ oficiālais slēdziens bija pozitīvs: jaunais ierocis bija izrādījies «ķirurģiski precīzs», un nevēlami blakus postījumi bija ārkārtīgi ierobežoti.
Kāds no britu pilotiem komentēja: «Esmu priecīgs, ka līdzās jau esošajām spējām izmantojām kaujas operācijās būtībā izstrādes stadijā esošu ieroci. Bez tā mums būtu nācies bīstami tuvu pielidot dažām ļoti nepatīkamām vietām.»
2011. gadā arī Francijas bruņoto spēku rīcībā esošās SCALP-EG spārnotās raķetes pierādīja savu lietderību cīņās pret Lībijas diktatoru Muamaru Kadafi, kurš, vēršot masu represijas pret civiliedzīvotājiem, centās apspiest tautas sacelšanos. Militārās intervences laikā Lībijā Francijas Gaisa spēku Rafale iznīcinātāji lietoja SCALP-EG spārnotās raķetes, savukārt Itālijas aviācija un britu gaisa spēku Tornado iznīcinātāji-bumbvedēji ar Storm Shadow palīdzību iznīcināja mērķus El Džafras aviācijas bāzē, kā arī militāro bunkuru Sirtā, Lībijas diktatora Muamara Kadafi dzimtajā pilsētā. 2011. gada decembrī Itālijas aizsardzības ministrijas amatpersonas atzīmēja, ka Lībijas kampaņas laikā Itālijas Tornado IDS lidmašīnu izmantotās Storm Shadow spārnotās raķetes sasniegušas 97 procentu efektivitāti.
Pēc tam Storm Shadow/SCALP-EG spārnotās raķetes 2015. un 2016. gadā vairākkārt tika izmantotas cīņai pret islāmistu ekstrēmistiem Sīrijā un Irākā, kā arī citās militārās operācijās šajā reģionā. 2021. gada martā britu iznīcinātājs Eurofighter Typhoon šāda tipa raķeti izmantoja arī kaujas operācijās pret Islāma valsts kaujiniekiem Irākā.
Spriežot pēc publiski pieejamās informācijas, var pieņemt, ka Storm Shadow raķetes eksporta variantu 2020. gada jūlijā gaisa uzlidojumā Al-Vatijas gaisa bāzei Otrā Lībijas pilsoņu kara laikā varēja izmantot arī vai nu Apvienoto Arābu Emirātu Mirage, vai Ēģiptes Rafale iznīcinātāji. Uzbrukumā bāzei, kurā atradās arī Turcijas militārpersonas, kas atbalstīja starptautiski atzīto nacionālās saskaņas valdību, tika ievainoti vairāki Turcijas karavīri, kā arī iznīcināta pretgaisa aizsardzības raķešu sistēma MIM-23 Hawk un radioelektroniskās cīņas sistēma KORAL. Ar citiem šo abu valstu rīcībā esošiem ieročiem šāda veida uzbrukumu būtu ļoti grūti īstenot.

Ar SCALP raķetēm bruņota Francijas Gaisa spēku Dassault Rafale lidmašīna

Raķetes - liela problēma agresoram

Kopš 2023. gada sākuma arvien biežāk publiskajā informācijas telpā sāka parādīties dažādas ziņas, ka aviācijas inženieriem ir izdevies atrast risinājumu, kā pielāgot Ukrainas Gaisa spēku rīcībā esošos no padomju laikiem mantotos taktiskos bumbvedējus Su-24 Storm Shadow spārnoto raķešu palaišanai. 2023. gada februārī Lielbritānijas premjerministrs Riši Sunaks Minhenes drošības konferencē teica, ka Lielbritānija būs pirmā valsts, kas nodrošinās Ukrainai lielāka darbības rādiusa ieročus, vēl vairāk pastiprinot masu mediju spekulācijas, ka varētu būt iespējamas Storm Shadow spārnoto raķešu piegādes Ukrainai
2023. gada 11. maijā Lielbritānija oficiāli apstiprināja, ka nosūtīs Ukrainai tāla darbības rādiusa raķetes, lai tā spētu efektīvāk aizsargāties pret Krievijas veikto agresīvo uzbrukumu. Salīdzinājumam - Ukrainas līdz šīm izmantoto ASV piegādāto M142 HIMARSreaktīvās zalvjuguns sistēmas 227 mm kalibra GMLRS raķešu šaušanas tālums ir tikai aptuveni 80 km. Britu piegādātie ieroči dos Ukrainai «vislabāko iespēju» sevi aizstāvēt, sacīja Apvienotās Karalistes aizsardzības ministrs Bens Voless. Šīs raķetes iespējams palaist no lidmašīnām, ļaujot Ukrainas pilotiem palikt drošībā tālāk no frontes līnijas ārpus krievu pretgaisa aizsardzības sistēmu darbības zonas. Iespējams, ka pirmie krievu armijas objekti tika iznīcināti ar šīm raķetēm Luhanskā, pēc tam nedaudz vēlāk arī Krimā un citās vietās.
Krievu vienību komandieriem tagad ir jāņem vērā, ka Ukrainas Gaisa spēki ir spējīgi dot spēcīgu triecienu pilnīgi jaunam iespējamo mērķu kopumam, kas būtiski ietekmē Krievijas spējas adekvāti reaģēt uz liela mēroga pretuzbrukumu, jo īpaši tad, ja Ukrainai izdotos iznīcināt krievu armijas transporta mezglus, kā arī pārējo kritiski svarīgo militāro infrastruktūru dziļi frontes līnijas aizmugurē. 2023. gada 18. maijā Lielbritānijas Aizsardzības ministrija apstiprināja, ka Ukraina ir palaidusi spārnotās raķetes Storm Shadow, lai sagrautu krievu armijas mērķus agresora okupētajās teritorijās. Lielbritānijas aizsardzības ministrs Bens Voless toreiz paziņoja, ka neizpaužams skaits liela darbības rādiusa ieroču jau ir izmantoti, taču nesniedza sīkāku informāciju par to, kad un kur tie tika nodarbināti vai pat kā tie tikuši piegādāti.
Teorētiski Storm Shadow paver iespēju Ukrainai uzbrukt pretinieka mērķiem dziļi Krimā, tostarp Sevastopolē ar tās plašo militāro infrastruktūru. Tomēr šāda veida uzbrukumi sastaptos ar blīvu Krievijas sauszemes pretgaisa aizsardzības sistēmu tīklu, kas spēj notriekt gaisa mērķus arī diezgan dziļi Ukrainas kontrolētajās teritorijās. Ukrainai piegādātā Storm Shadow spārnoto raķešu varianta maksimālās sniedzamības areāls atrodas tikai robežās starp Ukrainas kontrolēto teritoriju un Sevastopoli Krimā, bet raķešu palaišanai no optimālā augstuma ukraiņu pilotiem būtu jāielido Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmu kontrolētajā gaisa telpā vēl Ukrainas teritorijā. Tieši šā iemesla dēļ Kerčas šauruma tilts vismaz jūnija vidū vēl bija pārāk tālu ārpus Storm Shadow raķešu drošas palaišanas darbības rādiusa, taču sekmīgs ukraiņu pretuzbrukums to visu varētu mainīt. Ukrainas armijas pretuzbrukums dotu iespēju atvirzīt tālāk krievu pretgaisa aizsardzību un ļautu Ukrainas aviācijai veikt efektīvus uzbrukumus pret stratēģiski svarīgo Kerčas šauruma tiltu, kā arī pārējiem Krimas pussalas vidū esošajiem ļoti svarīgajiem mērķiem.
Joprojām nav skaidras informācijas, kāda veida darbs ir paveikts, lai integrētu Storm Shadow padomju laika bumbvedējā Su-24. Teorētiski šim procesam nevajadzētu būt pārāk sarežģītam, jo Storm Shadow raķetei mērķa koordinātas ieprogrammē pirms lidojuma, kas nozīmē, ka nav nepieciešama lidmašīnas borta sistēmu tieši sakari ar raķetes vadības sistēmām un nevajag ievadīt datus jau lidojuma laikā tieši pirms raķetes palaišanas. Iespējams, ka arī Su-27 iznīcinātājs varētu būt pielāgots Storm Shadow palaišanai, tomēr modernizācijas darbu un augsto ekspluatācijas izmaksu dēļ ir maz ticams, ka Ukrainas Gaisa spēki vienlaikus lietos ar šīm raķetēm apbruņotas divu tipu lidmašīnas.
Raķetes lielais darbības rādiuss kopumā būtiski paplašina Ukrainas Gaisa spēku kaujasspējas, lai gan daudz būs atkarīgs no tā, cik lielā skaitā šie dārgie ieroči faktiski tiks piegādāti. Tiek lēsts, ka katra Storm Shadow raķete maksā aptuveni 2,5 miljonus dolāru, un, lai gan Lielbritānijā tiek īstenota šo raķešu modernizācijas programma, jau pastāv plāns tās aizstāt ar daudz modernāku ieroču sistēmu, kas nozīmē, ka jebkurā gadījumā aptuveni no 2030. gada Storm Shadow raķetes Lielbritānijai vairs nebūs nepieciešamas.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par saturu atbild Žurnālu izdevniecība Lilita