Ievadbilde

M142 HIMARS

Raķešu artilērijas zalvjuguns sistēma M142 HIMARS plašu slavu izpelnījās Ukrainas kara laikā, taču tās vēsture ir krietni senāka.

Augstas mobilitātes artilērijas raķešu sistēma M142 HIMARS ir viegla reaktīvās zalvjuguns iekārta, kuru XX gadsimta deviņdesmito gadu beigās izstrādāja Lockheed Martin Missiles and Fire Control inženieri Amerikas Savienoto Valstu armijai progresīvu tehnoloģiju koncepciju demonstrācijas programmas ietvaros. Būtībā tā ir agrāk konstruētās reaktīvās zalvjuguns sistēmas M270 MLRS vieglāka versija. M142 HIMARS sērijveida ražošana sākās 2003. gadā. Gan šasiju, gan palaišanas iekārtu tagad ražo uzņēmums Lockheed Martin Missiles & Fire Control Kamdenā, Ārkanzasā.

Šogad HIMARS parādījās arī Latvijā - amerikāņi tās atveda, lai izmēģinātu, cik ātri šīs sistēmas iespējams izvērst krīzes situācijā

Iekārta uzstādīta uz ASV armijas standarta vidējo taktisko transportlīdzekļu piecu tonnu kravas automašīnas (FMTV) paaugstinātas pārgājības 6x6 šasijas, kas nodrošina augstu iekārtas mobilitāti gan bezceļu apstākļos, gan arī tās spēju pārvietoties pa koplietošanas autoceļiem ar ātrumu vismaz 85 km/h. Kravas automobilim ir pilnībā slēgta bruņu kabīne, kas nodrošina aizsardzību pret kājnieku ieroču uguni un artilērijas šāviņu šķembām. M142 HIMARS spēj pēc kārtas izšaut sešas raķetes un pēc tam lielā ātrumā atstāt pozīciju, pirms ienaidnieka spēki paspēj noteikt raķešu palaišanas vietu. M142 HIMARS nodrošina gandrīz tikpat lielu uguns jaudu kā agrāk izstrādātā reaktīvā zalvjuguns sistēma M270 (MLRS) uz kāpurķēžu šasijas, bet tā ir par to vieglāka un nodrošina augstāku mobilitāti kaujaslaukā. Ar bruņu kabīni aprīkotās iekārtas pilnā masa ir tikai 16 tonnu. Vēl viena no M142 HIMARS priekšrocībām ir tā, ka to var ātri transportēt uz karadarbības zonu ar Lockheed C-130 Hercules militāro transportlidmašīnu.

Viens no lielākajiem HIMARS plusiem ir iespēja šo sistēmu pārvadāt transportlidmašīnās

Munīcija

M142 HIMARS iekārtā tiek izmantots viens konteiners ar sešām 227 mm kalibra raķetēm vai vienu 610 mm kalibra armijas taktisko raķeti MGM-140 ATACMS raķeti. M142 HIMARS munīcijas konteineri ir savstarpēji aizvietojami ar lielāko daļu no agrāk radītajā M270 MLRS iekārtā izmantotajiem munīcijas konteineru variantiem. Tā var palaist gandrīz visu tipu iepriekš MLRS izmantotās munīcijas saimi. M142 HIMARS ir trīs cilvēku apkalpe - šoferis, raķešu iekārtas operators un apkalpes komandieris. Datorizētā uguns vadības sistēma ļauj diviem vai pat vienam karavīram veikt šaušanu, kā arī pielādēt iekārtu un izkraut pēc šaušanas tukšo raķešu konteineru. Apkalpe raķešu konteinera pārkraušanu var veikt 4-5 minūšu laikā, izmantojot iekārtā iebūvētu celtni.
Saskaņā ar publiski pieejamo informāciju vadāmajām (GMLRS) sistēmas raķetēm ir lielāks darbības rādiuss (no 15 līdz 92 kilometriem) nekā parastajām nevadāmajām raķetēm. Raķetēs var izmantot dažādu tipu kaujas galviņas. Raķetē M31 sprāgstošās kaujas galviņas masa - apmēram 91 kilograms. M30A1 raķetes kaujas galviņā kopā ar sprāgstvielu ievietoti aptuveni 182 000 sīki volframa elementi, kas pēc kaujas galviņas sprādziena virs mērķa plašā teritorijā spēj iznīcināt pretinieka dzīvo spēku, vieglo un vidēji bruņoto tehniku. Raķešu trāpījuma precizitāti nodrošina inerciālā navigācijas sistēma, kas darbojas kopā ar GPS. Raķetes lidojuma trajektorijas korekciju nodrošina četri papildu spārni, ko darbina elektromehāniskie mehānismi. Atšķirībā no krievu armijas izmantotajām reaktīvajām zalvjuguns sistēmām M142 HIMARS var precīzi apšaudīt vienlaikus vairākus mērķus atbilstoši uguns vadības sistēmas datorā ievadītajām koordinātām. Ņemot vērā, ka raķetes trajektorija ir mainīga un šīs raķetes gabarīti ir nelieli, to ir ļoti grūti vai pat neiespējami efektīvi pārtvert ar mūsdienu zenītieroču sistēmām.
Tuvākajā laikā ir plānots modernizēt M142 HIMARS, ieviešot sērijveida ražošanā jauna tipa ER GMLRS raķetes ar palielinātu darbības rādiusu līdz 150 km. Šīm raķetēm būs nedaudz lielāks raķešu dzinēja izmērs, jaunas konstrukcijas korpuss un citādāk darbināma vadības sistēma. Katrā konteinerā būs sešas raķetes.
MGM-140 (ATACMS) armijas taktiskā raķete spēj iznīcināt pretinieka mērķus līdz 300 kilometru attālumam. Pašlaik ASV armijas arsenālā ir tikai šīs raķetes M48, M57 un M57E1 varianti, kurās izmantotas atšķirīgas kaujas galviņas un citi konstrukcijas elementi. Saskaņā ar ASV armijas publiskotajiem turpmākās attīstības plāniem nākamo pāris gadu laikā ATACMS raķetes tiks aizstātas ar jaunām GPS vadāmām raķetēm Precision Strike Missile (PrSM), kas spēs iznīcināt mērķus 60 līdz 499 kilometru attālumā.

M142 HIMARS spēj pēc kārtas izšaut sešas raķetes un lielā ātrumā atstāt pozīciju, pirms ienaidnieka spēki paspēj noteikt raķešu palaišanas vietu

M142 HIMARS un kaujas Ukrainā

M142 HIMARS un M270 (MLRS) kombinācijā ar GMLRS raķetēm bija viens no galvenajiem faktoriem, kas nodrošināja panākumus Ukrainas bruņotajiem spēkiem 2022. gada jūnija beigās un jūlijā sākumā, būtiski apgrūtinot krievu armijas uzbrukuma operācijas. M142 HIMARS iekārtas izmantoja Ukrainas labi attīstīto autoceļu tīklu, lai pietuvotos frontes līnijai, raidītu raķešu krusu pret ienaidnieka mērķiem un pēc tam ātri atkāptos valsts iekšienē. Mērķu skaitā ir bijušas krievu iebrucēju armijas munīcijas noliktavas, transporta mezgli, kravas automašīnu un bruņumašīnu koncentrācijas vietas, pretgaisa aizsardzības vienības, armijas vienību štābi, artilērijas pozīcijas un aizsardzības pozīciju nocietinājumi frontes līnijā.

M142 HIMARS tiek īpaši piedēvēti īpaši nopelni, pamazām vien samazinot katru dienu izšauto krievu artilērijas šāviņu skaitu. Sava uzbrukuma kulminācijā krievu armija un tās atbalstītie algotņu vienību kaujinieki izšāva līdz pat 60 000 šāviņu dienā, nodrošinot 6-10 reizes lielu artilērijas uguns pārspēku pār Ukrainas aizstāvju artilēriju. M142 HIMARS un M270 MLRS triecieni krievu artilērijas munīcijas noliktavām aizkavēja šāviņu piegādes plūsmu, tādēļ krievu artilērijas darbības intensitāte būtiski samazinājās. Abu pušu artilērijas uguns intensitātes samērs šobrīd kopumā ir gandrīz izlīdzinājies. Savukārt ukraiņu reaktīvo zalvjuguns sistēmu triecieni krievu armijas transporta mezgliem frontes līnijas aizmugurē neļauj Krievijai apgādāt savus spēkus ar pārtiku, munīciju un degvielu pietiekamos apjomos. Krievu armijas vadība bija spiesta atvirzīt tālāk frontes līnijas aizmugurē kara materiālu, degvielas un munīcijas noliktavas, tā izstiepjot garākus apgādes līniju maršrutus. Lai nodrošinātu savu armijas vienību apgādi, krievu armijai ir nepieciešams daudz lielāks kravas automašīnu skaits un lielāki cilvēku resursi. Sistemātiskie uzbrukumi armijas vienību štābiem degradē krievu karaspēka vadību un kontroli.
Informācijas kara frontē, cenšoties mazināt Ukrainas jauno ieroču sekmīgās darbības radīto negatīvo psiholoģisko ietekmi uz Krievijas sabiedrību un armiju, Krievijas Aizsardzības ministrija veica dezinformācijas kampaņu, paziņojot, ka tās spēki 2022. gada jūlija sākumā Ukrainā esot iznīcinājuši četras ASV piegādātās augstās mobilitātes artilērijas raķešu sistēmas, taču šos Kremļa propagandas apgalvojumus noraidīja gan Kijiva, gan Vašingtona. Turklāt Maskava nespēja sniegt nekādus ticamus pierādījumus savu apgalvojumu apstiprināšanai.

Izšaut un ātri mainīt atrašanās vietu - tāds ir HIMARS darbības pamatprincips

Visu šo faktoru dēļ ir būtiski samazinājušās krievu armijas kaujasspējas, pasliktinājies morāles un kaujas motivācijas līmenis. Ukrainas bruņotie spēki, izmantojot M142 HIMARS un pārējo moderno Rietumos ražoto ieroču sistēmu sniegtās iespējas aizsardzības militārajās operācijās, spēja palēnināt krievu uzbrukumu, uzkrāt savus spēkus un izplānot sekmīgas pretuzbrukumu operācijas. Skaitliski lielā, bet kaujasspēju ziņā novājinātā krievu iebrucēju armija, ciešot lielus kara tehnikas un dzīvā spēka zaudējumus, bija spiesta atkāpties vairākos svarīgos frontes līnijas sektoros Harkivas, Hersonas, Doneckas un Luhanskas apgabalā.

Lietotāji

Kopš HIMARS M142 pieņemšanas ASV bruņojumā to drīz vien sāka izmantot arī Jordānijas, Apvienoto Arābu Emirātu un Singapūras bruņotie spēki. Krievijas agresija pret Ukrainu un tās veiktā Krimas aneksija 2014. gadā būtiski palielināja vairāku Eiropas valstu ieinteresētību iegādāties šo ieroču sistēmu savu aizsardzības spēju nostiprināšanai. Eiropā par vienu no pirmajiem M142 HIMARS sistēmas lietotājiem kļuva Rumānija, kura atbilstoši 2018. gadā noslēgtajam iepirkuma līgumam saņēma no ASV jaunos ieročus jau 2021. gada februārī. Vēlmi iegādāties M142 HIMARS ir paudusi arī Austrālija, Baltijas valstis, Polija un Taivāna.

Jebkurai jaunai ieroču sistēmai galvenais efektivitātes pārbaudījums ir reālā karadarbībā sasniegtie rezultāti. Ukrainas armijas karavīri ar HIMARS M142 ir spējuši demonstrēt ļoti efektīvu darbību pret skaitliski daudz lielāku un ļoti agresīvu pretinieku. Ukrainas armijas labie panākumi kaujās pret skaitliski lielāko krievu armijas artilēriju pilnīgi noteikti veicinās starptautiskajā ieroču tirgū interesi par šīs ASV ražotās bruņojuma sistēmas iegādāšanos.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par saturu atbild Žurnālu izdevniecība Lilita